Lapas

pirmdiena, 2012. gada 9. jūlijs

Nederīgie, viltīgie un zaglīgie


M/iļo lLasītāj!

sataisījos jau rakstīt par kārtējo skabargu kādā svešā acī, jau piemeklēju bildi, tad ieraudzīju kādu citā acī, nevarēju izvēlēties par kuru īsti rakstīt un tas bija tik ilgi, ka uznāca karstums un es atmetu ar rpku abām. Taču šodien, atlaidies pusdienas snaudā ar vienu ausi klausījos Krustpunktus, pārdomāju kā tas žurnālists, kurš šobrīd aizvieto Tomsonu, dikti visu raidījumu steidzina un tas izklausās tā virspusēji un itkā ne par ko, kad pēkšņi piezvanīja viena klausītāja un sašutuma pilnā jautājumā vēlējās noskaidrot studijas viesa VDEAK priekšnieka viedokli par to, ka kāda viņas darbiniece nokārtojusi III grupu (domāta invaliditātes kategorija) un turpinot strādāt - kā ta tā var?

Turpināju klausīties kā nu tagad šai padomju laika dāmai viesis paskaidros, ka cilvēks ir cilvēks neatkarīgi no dzimuma, reliģiskās piederības utt, tai skaitā arī invalīdi nav šādas savas īpašības dēļ kļuvuši par mērkaķiem. Bet tā vietā priekšnieks atbild - nu jā, tā ir saglabājusies tāda likumdošanas nepilnība. Nu takā sapratu, ka pēc viņa domām šāda situācija nav pieļaujama un būs jāķeras pie tās labošanas. Pilnīgi samulsu. Kur ta palika koncepcijas par iekļaujošo politiku, VNA invalīdu nodarbinātības programmas, ES nauda atstumtības riska grupu integrācijasi un citādas izdaudzinātas lietas?

Sen senos laikos pat tik civilizētā sabiedrībā, kā Spartā jaundzimušos nesa pie gudrajiem, kuri tad atnesto nopētīja un pamanījuši kādu defektu, plunkš, bērnu jūrā iekšā - citu dienu nes labāku, šitas nederēs. Vēlāk līdzīgi rīkojās Hitlera kungs un Īpaši gaišo nākotni celt invalīdi traucēja padomju varai - šamos gan gluži nost nebendēja, bet sadzina īpaši izveidotos getto kur tiem tad visu mūžu no bērnudārza līdz pat veco ļaužu pansionātam, nācās pavadīt lai nerēgojas un ārā nelien.

Kopš tā laika mums te tādiem postpadomistiem iesēdies prātā, ka invaliditātes pabalsts ir tāda zināma atpirkšanās no tādiem neīstiem, neriktīgiem un nederīgiem elementiem, lai tie mūs netraucē un mēs te mirīgi varam risināt savas krīzes un pūst nekustamā īpašuma burbuļus. Tāpēc arī laikam gluži kā padomju laikos tā saucamo darbspējas zaudējumu atšķirībā no Rietumiem nosakām nevis procentos, bet gan grupās. No grupas, saprotams, atkarīgs atvēlētā pabalsta lielums, tāpēc cilvēkam bez plaukstas tas pats raidījuma viesa iestādījums pasaka - tu jau no bērnības esi invalīds, tātad pieradis tā dzīvot, tāpēc mēs tev dosim III grupu, nu lai nav tik daudz jāmaksā. Nu vai ta 45Ls nepietiek? Ko ta tev vajag - dzīvot vari aprūpes namā, labāk arī ārā nelien, paēdis būsi un jumts virs galvas.

Tagad labāk ar praktisku aprēķinu aprādīšu kā protestantismā balstītā sabiedrībā šādai cilvēku dalīšanai būtu jānotiek un kas būtu jāsaprot. Ņemsim vērā arī to, ka invalīds nav tikai tas, kuram trūkst kāja, bet arī, piemēram, cilvēks ar sliktu redzi, dzirdi, kādu hronisku saslimšanu utt.

Pieņemsim, ka "veselais" strādā ar 100% enerģijas, veic 100% darba un saņem par to 100% atalgojuma. Ir cilvēks, kurš pie labākās gribas nevar pielikt tikpat daudz pūļu, bet, piemēram tikai 50%. Tātad var padarīt 50% darba un loģiski mežonīgā tirgus apstākļos tad būtu maksāt viņam 50% algas. Īsumā - nav rociņu, nav pīrādziņu. Tad nu lūk normāla mūsdienīga sabiedrība šim invalīdam kompensē to starpību līdz algai, kādu tas varētu saņemt ja vien spētu strādāt vairāk lai arī šis cilvēks var dzīvot normālu dzīvi. Jo patiesībā jau tam invalīdam nākas arī tērēties krietni vairāk. Ne viņš var apskraidīt visādus veikalus lai dabūtu kādu lētāku lietu, ne viņš var braukāt ar savu auto, viņam vajag lai viņu kāds ved par ko kādam arī jāsaņem atlīdzība, gribi, negribi jāiet pie dakteriem un jāpērk zāles utt. Te nemaz visas grūtības nevar uzskaitīt. Tās grūtības ir tik daudzos sīkumos katru mīļu brīdi jebkurā dzīves jomā un ticiet man, "veselajam" ne tuvu pat prātā neienāk ne niecīgākā daļa no tām.

Visbiežāk tas "veselais" nemaz nepieliek 100% pūļu lai padarītu darbu un lai invalīds padarītu to pašu, viņam jastrādā vairāk. Un neesmu dzirdējis, ka kāds invalīds par to īpaši sūdzētos, jo saprot, ka neviens no time "veselajiem" jau nav pie viņa invaliditātes vainīgs. Bet "veselais" gan lūk, uzskata, ka tas invalīds saņem kādas īpašas privilēģijas un tātad viņam radīti daudz labāki apstākļi. Viltīgais mērglis, izmanto savu invaliditāti lai normāliem cilvēkiem atņemtu sūri sastrādāto. Pašiem jau tik grūti un te vēl kaut kādi neīstcilvēki jābaro. Un baro jau šos, bet nē, šie vēl strādāt lien.

Nu tas jau tā, bet ka to saka arī valsts amatpersona...
© 2008 - 2024 Raimonds Seņko