Lapas

sestdiena, 2009. gada 7. marts

Boni pastoris est tondere pecus, non deglubere - labam ganam aitas jācērp nevis jādīrā


Jeb - KO NOZĪMĒ PROFESIONĀĻU VALDĪBA?

Nupat te tā sēžot un vērojot kā visi rosās ar jauno modes saukli "krīze", konstatēju, ka kafija krūzē jau beigusies un jāiet taisīt jauna. Bet tā, kā pēc dabas esmu visai slinks, sāku prātot, vai nevajadzētu kafijas vārīšanu labāk uzticēt profesionālim, jo visapkārt to tik vien dzirdu - vajag profesionāļus, vajag profesionāļus. Šķita jau ka tā ir laba doma un grasījos meklēt tādu cilvēku, kurš varētu pagatavot tādu kafiju kādu gribu un atnest līdz manam ērtajam krēslam. Bet tad mani pēkšņi pārņēma neziņa. Ko tieši lai izvēlos?

Tas varētu būt cilvēks, kurš labi pārzina kafijas šķirnes, bet ko tad ja viņa izvēle neatbilst manai gaumei? Bez tam vai cilvēks, kurš labi pārzina kafijas šķirnes un manu gaumi, tikpat labi pratīs izvēlēties ūdeni? Varbūt labāk ņemt ūdens pārzinātāju. Nē, varbūt labāk profesionālu kafijas audzētāju - bet cukurs? Īsi sakot, pilnīgi samulsu un domāju jau ka būs jādzer zālītes Saistībā ar zālītēm un kārtējo ziņu izlaidumu, aizmirsās man kafijas pagatavošanas profesionāli meklēt, tā vietā, domās par veselības aizsardzību, pavisam automātiski un ierasti kafiju uzvārīju pats. Bet domas par veselības aizsardzību mani nepameta.

Mēģināju izdomāt, kāds profesionālis būtu liekams veselības aizsardzības ministra krēslā. Netiku gudrs. No vienas puses tas varētu būt dakteris, kurš sistēmu pārzin, tā teikt, no iekšpuses. Varbūt tas varētu būt profesionāls pacients? Tas tak arī sistēmu pārzina no iekšpuses... Šitā galīgi nomocījos tā, ka nevarēju aizmigt un tādā pussnaudā man pēkšņi parādījās vīzija - spoža gaisma un es itkā stāvu kalna galā un balss man saka - "Tādā amatā vajadzīgs profesionāls politiķis, jo dakteris taisīs tā lai slimnieki ārstējas paši un netraucēdakterus saņemt algu, bet slimnieks tā, lai viņam 4 dakteri visu laiku līdzi staigā un nekas par to nebūtu jāmaksā." "Bet kas ir profesionāls politiķis?" es prasu. Un tad aizdegās krūms un no tā krūma man nāca skaidrība.

Profesionāls politiķis ir tāds cilvēks, kurš saprot. Jā, tā vienkārši. Tas ir tāds cilvēks, kurš saprot kādus specifisko nozaru speciālistus uzklausīt un kāpēc, saprot ko viņi saka, saprot kādai ir jāizskatās valstij un kā viņa darbs ietekmēs šī izskata sasniegšanu, saprot kā savā starpā saskaņot dažādas, pat pretrunīgas, intereses viņa pārraudzītajā nozarē. Vienu vārdu sakot - saprot ko vispār mēs gribam panākt, kā atrast pareizo ceļu un kādus palīgus izvēlēties.

Padomāju - "Tik vienkārši!" Kā tas tā nākas, ka mēs nekādi nevaram tādus atrast? Laikam ne tur skatāmies...

Nav komentāru:

© 2008 - 2024 Raimonds Seņko