Lapas

otrdiena, 2012. gada 3. aprīlis

Bānītis, Jānītis un busiņu tusiņš

Tū, tū bānītis, ko noskrien mazais Jānītis. Ceru, mans erudītais un precīzais lasītāj, piedosi šo aptuveno citātu no kādas dziesmiņas teksta - kaut kādi vārdi tur bija mazliet citādāki, bet man nav ne jausmas vai tos precīzi citējot man nenāksies kādam maksāt un galvenokārt, slinkums meklēt oriģinālo tekstu.

Vakar klausījos LR1 raidījumu "Krustpunktā" un man kļuva tik skumji. Dzirdēju visu, ko teica tas kungs no Autotransporta direkcijas un tas kungs no pasažieru vilciena un to, ko teica klausītāji un sapratu, ka laikam es esmu vienīgais kurš dzird visus jo viņi paši acīmredzami cits citu nedzird. Nezinu vai Tu, mans ceļojošais lasītāj, bieži apmeklē dažādas Latvijas vietas. Es pēdējā laikā to daru aizvien retāk jo tomēr Madagaskārā nokļūt ir vieglāk nekā Dagdā, Smiltenē vai Kandavā. Un ja nu kaut kur no pieminētajām Latvijas vietām tomēr jānonāk, tad vairs pat neskatos autobusu un vilcienu sarakstus, bet meklēju šoferi, kurš mani varētu uz turieni aizvest ar auto. Jo mana pieredze rāda, ka izmantojot sabiedrisko transportu, es ticamāk ceļā pavadīšu ne mazāk par divām dienām vienā virzienā un kaut kur būs jāmeklē arī naktsmājas. Vilcieni brauc paši par sevi pēc kaut kādām viņiem vien zināmām prioritātēm un tikai uz turieni, kur bezmaz vai var aizbraukt arī ar divriteni, autobusi paši par sevi un arī tikai uz tām pašām vietām. Un Latvijā ir vietas, kur gluži kā aiz polārā loka ekspedīciju nometnēs "transports" ierodas reizi nedēļā. Dzirdu, visādi valsts gudrinieki saka, ka neesot kas brauc, tāpēc maršruti jāslēdz un reizu skaits jāsamazina. Nu drīz varēs visu slēgt un atstāt tikai Rīgas satiksmi jo no tām vietām, kur nevar tikt u no kurienes nevar tikt prom, visi pārceļas uz tām vietām, kur ir laba satiksme. Man jau šķiet, ka sanāk tāds apburtais loks - jo mazāk bruc, jo mazāk reisu un jo mazāk reisu, jo mazāk ir kas brauc.

Vilcienu, kā pasažieru pārvadātāju visādi nīcina un Jānītis, kjurš noskrien bānīti, ir busiņš, kuru nu tagad uz tā jau sliktajiem un piebāztajiem ceļoem saradīsies tikdaudz, ka ātrāk būs līdz mērķim nonākt kājām pa tusiņā stāvošo autobusu jumtiem.

Nu šķiet, tas taču tik vienkārši - vilciens ved lielos gabalus un autobusi apkalpo vilciena pasažierus no stacijām tos pievedot tuvāk ceļamērķim. Bet nē - tā nekas nesanākot un tas esot tik neiedomājami sarežģīti un tik traki dārgi, vienu vārdu sakot, neiespējami. Nu saki, mans gudrais lasītāj, vai es esmu stulbs? Es nekādi nevaru saprast kāpēc tas, kas citur ir vienkārši, mums ir sarežģīti un tas, kas citur lēti, mums dārgi. Kāpēc biļete pie autobusa šofera Luksemburgā, kur cilvēku tik, cik Cēsīs, maksā 1,5 eiro, bet Rīgā, kur gandrīz miljons - 70 santīmu? Kā autobuss, kurš ved 40 cilvēkus var būt lētāks par vilcienu, kurš ved 400 cilvēkus? Ar vilcieniem nebraucot - nu skaidrs. Vilciens aizved līdz stacijai no kuras tālāk nekur vairs nevar tikt. Autobuss, protams iebrauc vismaz apdzīvotas vietas centrā BET reti kur tas autobuss piebrauc pie stacijas, nemaz nerunājot par to, ka tas varētu kaut kā gadīties stacijā tad, kad tur ir cilvēki.

Es te redzu tikai vienu iemeslu - dzelzsceļš ir atsevišķu personu peļņas avots un vajadzīgs kravu vadāšanasi un ar tiem pasažieriem lai krāmējas citi džeki, tie, kuriem ir autobusu bizness un kuriem patīk ne tik daudz vadāt cilvēkus uz turieni, kur tiem jānokļūst, bet tik daudz cik nepieciešams lai valsts subsīdijas dabūtu.

Arī manis pieminētajā raidījumā ne viens vien zvanītājs un sazvanītais stāstīja, ka daudz racionālāk būtu lietot sistēmu, kad autobuss pieved un aizved cilvēkus no stacijām, nevis ved visu ceļu uz Rīgu. Bet vai nu tāda, vai citāda iemesla dēļ, tas Autotransporta direkcijas vīriņš par to i ne dzirdēt negribēja. Mums esot  īpaši apstākļi un nekādas citur derīgas sistēmas mums nederot - nu sanāk kā Krievijas "suverēnā demokrātija". Nesen arī Zaķa kungs izteicās tā, ka varēja saprast, ka mums tas RailBaltica "nafig" neesot vajadzīgs. Tas nekas, ka esot Eiropas savienībā mēs ar vilcienu pat uz Tallinu bez pārsēšanās netiekam bet uz Maskavu (kas ne tuvu nav ES) gan. Nu šitādos brīžos tā vien gribas paņemt "sūdainu koku". Piedod, mans cēlais lasītāj, par šajā rindkopā lietoto leksiku. BET TAS IR SVIESTS! Un kam tagad vajadzīgi tie jaunie vilcieni, par kuru pirkšanu šodien līgumu parakstījuši? Vai atkal tikai tiem, kuriem pie tās naudiņas gribas tikt un pēc tam lai kāds tos bāž - nu teiksim - kur grib? Mēs taču visi brauksim ar autobusiem uz augšu palēkdamies - šoreiz, ņemot vērā ceļu stāvokli, burtiskā nozīmē nevis pārnestā, kā to šo teicienu lietoja mana vecmāmiņa.

Nav komentāru:

© 2008 - 2024 Raimonds Seņko