Lapas

otrdiena, 2012. gada 11. septembris

Īstu veču karaļvalsts un perpendikuls

Mans sevišķi pacietīgais Lasītāj!

Kā Tev jau zināms, esmu visai slinks un tamdēļ parasti ceru iestāstīt sev, lai liktu noticēt Tev, ka man ir par maz laika rakstīšanai. Pirmais man dažkārt izdodas itin labi - bet gan uz īsu mirkli, tāpēc līdz Tevis, mans cauri redzošais Lasītāj, maldināšanai netieku.

Šodien man ienāca prātā parunāt par visādām lietām ar ko piepildīta tuvākā telpa un šeit nedomāju iztabu.

Lūk. Vakar gadījās iet pie bankmašīnas un kāda dāma pirms manis tur padarbojusies, aizgāja aizmirsusi paņmt izsniegto naudu. Nu nezinu cik tur bija jo paķēru banknotes un panācis šo dāmu tuvējā veikalā atdevu. Vēlāk to kādam izstāstīju un šis kāds sāka brīnīties kāpēc es darīju tā, nevis šo naudu paturēju sev. Es savukārt sāku brīnīties par to, ka šis kāds par to brīnās. Un tad man pēkšņi, Raiņa vārdiem sakot, gara acīm pavērās dažādas ainas: par Pussy Riot, par pirmo skolas dienu, par Sprūdža, Ķīļā un Pavļuta kungiem. Un to visu, lai cik tas sākotnēji dīvaini neizklausītos, vieno šis jautājums; " Kāpēc tu (svešu) naudu nepaturēji sev?"

Nu laikam jau, mans izbrīnītais Lasītāj, tāpēc, ka neesmu "īsts vecis". Jo tikai "īsti veči" domā pirmkārt par savu gīmeni. Tas gan ir pārspīlēti, jo 'īstam vecim" ģimene ir kaut kas līdzīgs mašīnai, pulkstenim vai kādai citai privāti piederošai un prestižai lietai. "Īsts vecis" jebkurā laikā var pateikt savai "vecenei", ka šī ir atlaista un tagad šim "darbam" ir pieņemta cita. Tātad drīzāk būtu jāsaka - pirmkārt būtu padomājis par sevi un tikai pēc tam, ja tik tālu tiktu, par ētiku, morāli, likumibu un citām neīstām lietām. Un 3.septembris šajā ziņā nāca kā atklāsme.

Ņemts no:http://www.vipi.lv/vip/latvija/idn52756/prezidents-andris-berzins-soke-kivics-aizstav/

Tad viens "īsts vecis" aizrāva tenteriski pa trotuāru savu īpašumu un tiešā tekstā, pat bez va-va piesolīja "ļaunajai acij",kas varētu ko noskaust, pa galvu. Tas man atsauca atmiņā vienu atgadījumu autobusā pirms vairākiem gadiem: Tur viens "īsts vecis" treniņtērpā novietoja savu augstpapēžu mini tērpto veceni sēdeklī iepretim kādam cilvēkam saulesbrillēs. Un pēc brītiņa "īstais vecis" uzbrēca briļļotajam (tulkojums no krievu valodas);"Kur blenz! Sen neesi sists?!" Un kad šis tā turpinot, beidzot pievērsa briļļotā neizpratnes pilno uzmanību un atklāja, ka pretim sēdošais ir akls, ilgi un tēvišķīgi draudzīgi atvainojās. Tāds jau nu gan laikam nelaistu garām bankomāta sniegto izdevību - aizmirsa, dura, pati vainīga. Tāds arī nelaidīs garām iespēju lēti tikt pie paša kādam atņemta zemes gabala...

"Īsti veči" arī līdz nāvei aizstāvēs savus "bankomātus" un neļaus te nekādiem sprūdžiem pielikt tiem nauds paņemšanas atgādinātājus. It īpaši, ja sprūdžiem nav citu "īstāku veču" aiz mugures. Eta naša karova i mi ejo doim! Un viņi, lai ar ir dikti dievbijīgi, tomēr par slinku - piedošanu, par aizņemtu - lai kaut kur iedziļinātos un tamdēļ šiem dikti nepatīk, ka kāds varētu sajaukt viņu pārliecību par paša negrozāmo taisnību un vislabāko ticības izpratni. Re kur pagadījās tās "nešķīstās" Pusy Riot. Nu tik nekrietni zaimot svētumu! Paprasi tādam "īstam vecim" kāpēc ta viņš domā, ka svētums zaimots? Tāpēc, ka perpendikuls. Kā tas nākas, ka kultūrā (starp citu daudz kristīgākā nekā šeit) valda diezgan liela vienprātība Pussy Riot gadījuma vērtējumā, bet pie mums "īstu veču" karaļvalstī gandrīz vairāk ir to, kuri piekrīt Kremļa nostājai? Laikam tāpēc, ka "īstam vecim" nav vajadzības izprast lietas, jo spēks nav smadzenēs, iedod pa tauri un viss, lai nemaisās pa kājām ar savām muļšībām.

Interesanti, ka "īsto veču" līniju tura tie, kuri sevi dēvē par kristiešiem, nu bet tik dziļiem, no matu galiem līdz kāju pirkstu nagiem. Atgādināšu šiem "kristiešiem" šo, to par svētumiem un zaimošanām. Te būs divi stāstiņi:

1. Un viņas iegāja Templī un ķēmīgi locījās un teica (sakāmo gan pielika vēlāk) lai naudas rausēji un varas kārie iet no tempļa ārā un lai iet  prom (arī no tempļa, bet ne tikai) Hērods (nu vispār Putins).

un 2. Un Jēzus iegāja Templī un izdzina laukā visus, kas Templī pārdeva un pirka, apgāza naudas mijēju galdus un baložu pārdevēju solus. (Marka Evaņģelijs)

Nu šitā zaimot svētumu... Te vēl no Mateja Evanģelija - Un tad viņš tiem (augstajiem priesteriem) sacīja; "Atbildiet man vai Jāņa kristība nākusi no Dieva vai no cilvēkiem?"Mūsu "īstie kristieši" = "īstie veči" domā, ka no cilvēkiem un akmeņu krāvums baznīcas izskatā ir patiesais svētums, kuru gan zaimot nekādi nedrīkst. Nu tāpēc, ka perpendikuls. Vai tomēr šie "kristieši" būtu aizmirsuši otro bausli? Atgādināšu:


Netaisi sev tēlus vai dievekļus nedz pēc tā, kas ir augšā debesīs, nedz pēc tā, kas ir virs zemes, nedz pēc tā, kas ir ūdenī zem zemes. Nezemojies to priekšā un nekalpo tiem, jo Es tas Kungs, tavs Dievs, esmu taisnīgs Dievs, kas tēvu grēkus pie bērniem piemeklē līdz trešam un ceturtam augumam tiem, kas Mani ienīst. Un dara žēlastību līdz tūkstošajam augumam tiem, kas Mani mīl un tur Manus baušļus.
Un baznīcas ēka taču nav Dievs, vai ne?
Tūlīt man "īstie veči" metīsies virsū brēkdami, ka nevar salīdzināt Jēzu ar kaut kādām tur PR. Un tās vispār ir divas dažādas lietas. Uz to es atbildēšu domu turpinot - nevar salīdzināt kaut kādu tur koka dēlīti ar aiz septiņām atslēgām glabātu, no cēlmetāla izgatavotu metra etalonu... Vai ne?
Tā nu "īsto veču" pasaulē katram savs mērs, kas ir tieši proporcionāls katra fiziskajam spēkam un iegūtai varai. Arī vienu likumu un vienu taisnību visiem katrs mēra ar šo savu mēru.

Nav komentāru:

© 2008 - 2024 Raimonds Seņko