Lapas

pirmdiena, 2019. gada 9. decembris

Piemānītā "tauta"
 
Visur to tik vien redz un dzird: "Tauta domā tā..." ; "Tauta grib šito..." un "Tauta sagaida ka..." Un tas nenāk no viena šīs Tautas kundzes presessekretāra - tie ir dažādi cilvēki, kuri mums pastāsta Tautas kundzes domas. Jāatzīst gan, ka varbūt labāk to Tautas kundzi pašu nemaz nesatikt, jo parasti viņa, vismaz atreferējumā, izklausās tāda nīgra un, teiksim, paglupa.

Kā mani skumdina šādi, nu kaut kādi bezsatura apgalvojumi vai takā atvērti jautājumi, vai nezin' nemaz kas tas tāds ir. Vienīgais, ko var saprast ir - Kaut kas ir slikti un kaut kas pie tā vainīgs (nu cits kāds, protams).

 

Nu kāda "tauta"?; Kas tā "tauta" vispār ir?;  Kurš zina ko tā "tauta" domāja vai gaidīja ārpus tā, ko uzrāda vēlēšanu rezultāti?

 "Tauta" neko ne gaida, ne domā, ne grib - tie ir cilvēki, no kuriem (VISIEM) tā tauta sastāv, kuri kaut ko gaida, domā un grib. Un nevar vienu domu pārstāvoša cilvēku grupa pasludināt sevi un tikai sevi par "tautu". Pie kam tā grupa "tauta" bieži nepārsniedz vienā FB vai tvitera burbulī reģistrēto cilvēku skaitu. Tauta vēlēšanu brīdī domāja tieši tā, kā nobalsoja. Un ja kāds konkrēts vēlētājs, vai vēlētāju grupa uzskata, ka tā partija, par kuru viņi balsoja, viņus piemānījusi, tad no tās partijas, par kuru tas vēlētājs balsoja, viņš arī var kaut ko prasīt un par to arī sūdzēties. Vai arī atzīt savu kļūdu un pirms nākamajām vēlēšanām padomāt labāk. Un ar "padomāt" nav jāsaprot tikai brīdis kabīnītē sarakstus šķirstot - pirms iet uz iecirkni, jāpaskatās kura partija par ko iepriekš balsojusi, kādus priekšlikumus Saeimā iesniegusi un ko savā programmā ierakstījusi, vismaz. Es nevaru neko prasīt no Saskaņas vai ZZS, jo es par viņierm nebaslsoju. Man, protams, nepatīk, ka par viņiem nobalsojuši tik daudzi citi, bet tur es neko nevaru darīt. Es nevaru sūdzēties un sašust par to, ka Saskaņa vai ZZS nedara tā, kā es gribu. Jo tieši tāpēc jau arī par viņiem nebalsoju, ka zināju - viņi tā nedarīs. 


Vienkārši jāsaprot, ka tā, kā tu domā, nekāda "tauta" kopumā nedomā - tā domā procentuāli tieši tik liela tautas daļa, cik procentuāli lielu vietu Saeimā ieņem tā partija, par kuru tu balsoji. Bet nē - "Visa tauta gribēja, visa tauta gaidīja un tad nez' no kurienes atnāca kaut kādi citi deputāti un visu tautu piemānīja..." ĀrprāCC


Starp citu, balsot par k\adu partiju tikai tāpēc, ka tajā ir kāda vēlētājam personīgi tīkama personą vai gluži otrādi, par kādu partiju nebalsot tikai tāpēc, ka tur ir kāda nepatīkama persona, ir tikpat bezatbildīgi, kā nebalsot vispār. Partijas tieši tāpēc arī ir partijas, ka tās apvieno cilvēkus ar līdzīgām vērtībām un līdzīgiem, bet ne vienādiem uzskatiem, kur katram cilvēkam ir gan savs viedoklis par to, kas un kā darāms, bet beigās ievēlētie deputāti tomēr rēķinās ar šajā partijā dominējošo kopējo viedokli, kas izveidojies partijas biedriem vienu vērtību rāmī diskutējot un apspriežot visus izvirzītos viedokļus. Lai kā daudziem cilvēkiem škiet pievilcīga doma par vienu varoni, tautas tēvu vai kādu vēsturi grozošu personību, tomēr jums tīkamais cilvēks un jums netīkamais cilvēks viens pats lēmumus nepieņems un viņam būs jārēķinās tieši ar viņa partijas biedriem. Partijas kolektīvais viedoklis ir svarīgāks par tajā ietilpstošo indivīdu viedokli. Un partijas vēlētājiem arī ir iespējams ietekmēt partijas kolektīvo viedokli. Viena iespēja ir vēlēšanās attiecīgajā sarakstā vienus partijas biedrus svītrojot un citiem pieliekot krustiņus. Tas viena viedokļa pārstāvjiem atņem svaru partijas iekšējā izkārtojumā un cita viedokļa pārstāvjiem palielina svaru. Tas atstāj ietekmi uz partijas kolektīvo viedokli. 


Bet tā Tautas kundze, pēc viņas runasvīru un sievu vārdiem, par to negribot neko dzirdēt un zināt. Viņai vajagot lai kāds (nav īsti skaidrs kurš) noskaidro kas nav labi un to visu tūlīt pat izlabo. Viņai neesot par ko vēlēt un neesot arī viņai nekādas vajadzības to darīt. Vajagot citu vēlēšanu sistēmu. Tautas kundze laikam nezina, ka vēlēšanu sistēma ir instruments, kuru kā ar visiem instrumentiem tas notiek, jāmācās lietot un ja neprot, tad tas nedarbosies arī ja nomainīs instrumenta marku. Bet laikam to viņai nedrīkst teikt. Jo pēc nostāstiem, ja kāds kaut ar mājienu uzdrīkstas norādīt, ka Tautas kundze kaut ko varētu arī īsti nezināt un neprast, viņa kļūstot dikti nikna


ĀrprāCC


 

Nav komentāru:

© 2008 - 2024 Raimonds Seņko